Trenutnu situaciju u proizvodnji mleka u Srbiji karakteriše višak proizvodnje.
Ovo je doba godine kada se završava teljenje krava i proizvodnja mleka je najveća, a stiglo je i zeleno hranivo na njivama, što takođe doprinosi povećanoj proizvodnji, kaže za „Politiku” Nenad Budimović, sekretara Udruženja za stočarstvo i preradu stočarskih proizvoda Privredne komore Srbije.
Drugi razlog je, kako objašnjava, to što je cena mleka u otkupu najviša u regionu, a država stimuliše primarnu proizvodnju mleka (premija po litru, kvalitetna mlečna grla, prvotelke i plan da se od 2025. godine poveća podsticaj za kvalitetna muzna grla).
– Treba pomenuti da je izvoz manji od uvoza mleka i proizvoda od mleka. Jedan od razloga je pojava mikotoksina u hrani za životinje pa samim tim i u mleku. Veoma važan zadatak svih činilaca proizvodnje je da udruženim snagama smanje nivo aflatoksina i povećaju izvoz – kaže Budimović.
On dodaje da je neophodna dobra i realna strategija u mlečnom govedarstvu kao najzahtevnijem poslu u poljoprivredi. Da imamo viškove mleka na tržištu nedavno je u intervjuu našem listu potvrdio i ministar poljoprivrede Dragan Glamočić.
On je rekao da se to dešava iz više razloga, ali i da je država povukla mere koje su dale efekta i to veoma brzo – kroz subvencije za prvotelke, povećanje premija…Međutim, dogodilo se da smo prošle godine imali povećan nivo aflatoksina kod kukuruza i nemogućnost izvoza. A onda i stihijski dopušten uvoz. On je priznao da je frapiran podatkom da je oko 25 odsto našeg kompletnog otkupa mleka ušlo kroz takozvane sireve sa palminim uljem i to je značajno ugrozilo domaće proizvođače.
Na pitanje da li će uvoz ovih proizvoda biti zabranjen, ograničen na neko vreme kao što su proizvođači mleka zahtevali, on je rekao da država ne želi ništa da zabranjuje, ali da neće dozvoliti uvoz onoga što nije po propisima, što nije kvalitetno i nema sledljivost. Pre svega, objasnio je, ti proizvodi neće više moći da se zovu sirevi.
Problem sa viškovima sirovog mleka, ali i sira na tržištu, koji je u poslednje vreme doveo do neizvesnosti u otkupu i padu proizvođačkih cena, traje već neko vreme. Početkom ove godine su dve velike mlekare, „Imlek” i „Dr Milk” iz Uba, najavile da će otkupiti sve raspoložive količine od proizvođača. Cene mleka kod pojedinih otkupljivača u Srbiji počele su da padaju od kraja decembra i to od pet do 12 dinara po litru, što je izazvalo nezadovoljstvo među stočarima i zbog čega su se vodili intenzivni pregovori kojim je posredovalo resorno ministarstvo. Tada su se i pojavile informacije da su se viškovi sirovog mleka na tržištu pojavili zbog toga što su uvezene veće količine sira.
Pojedina udruženja proizvođača su početkom ove godine od ministarstva tražila da se uvedu prelevmani na uvoz biljnog sira jer je prema podacima ministarstva 2023. godine uvezeno više od 9.000 tona ovog proizvoda. Zbog toga su, navodno, i mlekare smanjile proizvodnju sira od domaćeg mleka i sada smanjuju i cene i otkupljene količine.
Proizvođači inače tvrde da je celokupan sektor već duži period neuređen u smislu da bi konačno trebalo da se napravi precizna finansijska analiza celokupnog procesa od otkupa, kalkulacija proizvođačke cene do one koje plaćaju mlekare, pa sve do toga koliko ono košta u trgovinama.Glamočić je na nedavno održanom sastanku sa predstavnicima najznačajnijih mlekara u Srbiji istakao da je zaštita domaće proizvodnje mleka i mlečnih proizvoda apsolutni prioritet. Imajući u vidu da su mlekare opterećene istorijskim lagerima zbog povećanog uvoza, povećane proizvodnje i smanjene potrošnje, ministarstvo je zaustavilo izdavanje uvoznih dozvola za mleko, mlečne proizvode, kao i za proizvode na bazi palminog ulja koji zamenjuju mleko.
Najavljena je i izmena Zakona o poljoprivredi kojom će se propisati obavezni rokovi plaćanja za kvarljive proizvode, čime će se dodatno zaštititi interesi domaćih proizvođača i prerađivača. Najavljeno je i da će u saradnji sa Ministarstvom trgovine raditi na kontroli i ograničavanju marži za mleko i mlečne proizvode.